فیلترینگ تلگرام ،شایعه یا حقیقت ؟

قضیه فیلترینگ تلگرام تقریبا یک سالی میشود که تیتر داغ سایت های خبری بوده و همیشه خبر هایی در این مرود منتشر میشود ولی بیش از 90 درصد آن ها غیر رسمی هستند .

در ایران اپلیکیشن های پیام رسان عمر زیادی ندارند و بعد از مدتی جای خودرا به اپلیکیشن پیام رسان دیگری میدهند . ولی در طول تاریخ پیام رسان هیا ایران هیچکدام از آن ها به حد تلگرام نتوانسته بود در ار خود موفق شود ولی انگار پایان عمر تلگرام نیز نزدیک است .

در چندین ماه پیش اپلیکیشن ایرانی به امس “سروش” منتشر شد که اپلیکیشنی پیام رسان بود ولی نه در حد تلگرام . سروش به کمک مهندسان ایرانی ساخته شده است و سرور هایش نیز در ایران قرار دارد پشتیبانش هم صدا و سیمای جهموری اسلامی ایران است ولی در رقابت با تلگرام خیلی از آن دور است .

سرور های سروش هم نسبت به تلگرام ضعیف و پایین هستند و در عین حال کم امنیت نیز هستند که هنوز هم معلوم نیست اگر تبگرام فیلتر شود و مردم به سروش روی آورند آیا سرور های سروش توان این کار را دارد یا نه ؟

با این حال هیچ چی معلوم نیست و اگر به طور هوشمندانه بخواهیم پیش بینی کنیم باید پیش بینی خود را اینطور بیان کنیم که اپلیکیشن های ایرانی توان رقابت با تلگرام را ندارند و از این جهت نمیتوان گفت سروش برای رقابت ساخته شده است پس اگر اینطور نباشد احتمال فیلترینگ تلگرام بالا میرود .