سیر تا پیاز بلوتوث 5

بلوتوث در سال 1998 ساخته شد و دو سال بعد یعنی در سال 2000 میلادی برای اولین بار بر روی موبایل سونی اریکیسیون قرار گرفت و از طرف کاربران استفاده شد . با اختراع بلوتوث تحولی ویژه در میان ارسال و دریافت داده ها بوجود آمد که از آن ها میتوان به هدست و میکروفون و.. اشاره کرد .

اما در سال 2016 ورژن جدید بلوتوث یعنی ورژن 5 معرفی شد که امکانات گسترده تری دارد و ما در این پست قصد داریم این امکانات را بررسی کنیم .

چیز های جدیدی که به این نسخه بلوتوث اضافه شده اند

نسخه ما قبل 5 نسخه شماره 4.2 بود که سرعت ارسال داده هم در بلوتوث 4.2 برابر با 2 مگابایت بر ثانیه بود که این سرعت در بلوتوث 5 دو برابر شده است یعنی از سرعت 2 به 4 مگابایت بر ثانیه رسیده است .

پس اولین موردی که اضافه شده است افزایش 2 مگابایتی  سرعت آن است و بجر این مورد دست گسترش دهندگان هم باز شده است از این لحاظ که با افزایش سرعت پهنای باند این بلوتوث نیز افزایش می یابد و به همین دلیل میتوانند کار های قدرتمندی را از مسیر های دور تری نسبت به ورژن قبل انجام دهند .

زمان انتشار بلوتوث 5

اگر تاریخ دقیقی در مورد انتشار بلوتوث 5 بگوییم این کار از ما ساخته نیست چون این فن آوری هنوز تازه معرفی شده و بعد از تست بر روی انواع دستگاه ها منتشر خواهد شد . ولی زمان تقریبی انتشار بلوتوث 5 بنابه گفته خود گسترش دهندگان بلوتوث در اواخر 2016 و یا در اوایل 2017 به بازار خواهد آمد .

کدام سیستم ها از بلوتوث 5 استفاده خواهند کرد؟

در نهایت کل سیستم ها از نسخه 5 بلوتوث استفاده خواهند کرد ، و بدین ترتیب انتظار می رود که سیستم هایی که از اینترنت استفاده می کنند در نوبت اول استفاده در استفاده از آن باشند . دست بندهای تناسب اندام ، سیستم های نوری هوشمند ، ترموستات های هوشمند و غیره بخشی از دستگاه هایی هستند که از افزایش پهنای باند در این نسخه استفاده خواهند کرد .

دستگاه های صوتی مانند اسپیکرها و هدفون ها رابطه ای طولانی مدت با بلوتوث داشته اند ، عمدتاً دلیل این کار این است که بلوتوث از فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده می کند که این فرکانس از محبوب ترین نوع فرکانس ها می باشد ، اما این فرکانس دارای مشکل از دست داد داده و قطع شدن است و برای فردی که می خواهد یک موسیقی را بدون قطع شدن گوش دهد مناسب نمی باشد .

در حالی که بلوتوث نسخه 5 بین هیچ کدام از فرکانس ها سوییچ نمی کند ، اما قول این را داده است که فرکانس های پخش به صورت موثرتری استفاده کند که در تئوری باید کیفیت صدا بالاتر برود اما بگذارید تا قبل از عرضه رسمی در این مورد زود نتیجه گیری نکنیم .

حرف آخر در مورد بلوتوث 5

بلوتوث از آن دسته تکنولوژی هایی می باشد که با گذشت زمان بیشتر کاربردی شده است ، عمر اینفرارد بسیار کوتاه بود اما نسخه جدید بلوتوث بسیار به Wi-Fi نزدیکتر شده و کاربردهای استفاده از آن بیشتر شده است .
بعضی ها نگران هستند که بلوتوث 5 از فرکانس 2.4 گیگاهرتز استفاده کند و اینکار ممکن است مشکلاتی ایجاد کند ، هنوز برای قضاوت کردن زود می باشد پس صبر کنید تا بعد از عرضه رسمی در مورد آن قضاوت کنیم .